ЧАСУ МАРНО НЕ ВТРАЧАЙ,

ІНФОРМАТИКУ ВИВЧАЙ

Задачі для розминки

СИНДРОМ ЕЙНШТЕЙНА

 

Альберт Ейнштейн придумав свою відому задачу «Хто розводить рибок?» у минулому столітті та вважав, що 98% жителів Землі не в змозі її розв’язати. Чи нале­жите ви до 2% найрозумніших людей планети?

Уперше задача була опублікована в журналі «Life International» 17 грудня 1962 року. Через кілька місяців, 25 березня 1963 року, був виданий журнал із розв’язком цієї задачі та іменами кількасот людей, які правильно її розв’язали. Із того часу по світу поширюються аналогічні задачі. Розв’язуйте! Доведіть, що ви гідні когорти розумників.

Задача 1. Велосипеди

Пятеро друзів — Дмитро, Сашко, Микола, Сергій та Юрко — вирішили придбати собі велосипеди. Велосипеди були пяти кольорів: червоного, синього, білого, зеленого та чорного.

Відомо, що:

   Дмитро любить червоний і синій кольори.

    Сергійку до вподоби синій і зелений велосипеди.

    Микола купив зелений велосипед.

    Юрко віддавав перевагу червоному, синьому та чорному велосипедам.

Хто який велосипед купив, якщо покупки в усіх були різних кольорів?

 

Задача 2. Романтичне кафе

В одному невеликому кафе на одній зміні одночасно працюють пятеро осіб: адміністратор, кухар, кондитер, касир і двірник. Одночасно на роботу виходили Галина та Христина, Василь, Вадим і Борис. При цьому відомо:

    Кухар—: неодружений.

    Касир й адміністратор жили в одній кімнаті, коли навчались у коледжі.

    Борис і Христина зустрічаються лише на роботі.

    Дружина Василя була дуже незадоволена, коли чоловік сказав їй, що адміністратор відмовив йому у від­гулі на суботній вечір.

    Вадим збирається бути свідком на весіллі у касира та кондитера.

Хто яку посаду обіймає у кафе?

 

Задача 3. Авторалі

 Гонщики приїхали на авторалі на власних машинах. У Джека машина червоного кольору. У Пітера — не чорна, не синя і не блакитна, а у Майка є чорна і синя машини. В Олексія є машини всіх перерахованих кольорів. У Бориса є машини білого та синього кольорів. Якого кольору машини юнаків, на яких вони при­їхали, якщо всі машини були різного кольору?

 

Задача 4. Випускники

Одного разу п’ятеро випусників школи заговорили про те, хто ким стане в дорослому житті. Андрійко вважав, що банкіром може стати будь-хто з них, окрім Дмитра. Віктор стверджував, що він стане метрдотелем. Дмитро вважав, що найкраще робота метрдотеля пасує Григорію. Борис сказав, що ніколи не буде лікарем, стверджуючи при цьому, що Андрійко зміг би ним стати. Григорій стверджував, що Борис може стати відомим актором, а от Андрій ніколи не стане лікарем.

Час пройшов. Життя у хлопчиків склалося по-різному. Сталося так, що ті, хто стали вчителем і метрдотелем, помилялися у своїх судженнях. А актор, лікар і банкір мали рацію.

Установіть, хто яку професію вибрав.

 

Задача 5. Шаховий турнір

 

У шаховому турнірі брали участь шість партнерів різних професій: токар, слюсар, інженер, учитель, лікар і шофер.

Відомо, що:

 

   1)            у перешому турі Андрійкович грав із лікарем, учитель — із Борисенко, а Григоренко — з Єременком; у першому турі зіграно 3 партії;

 

   2)  у другому турі Демиденко грав із токарем, а лікар — із Борисенком; у другому турі зіграно 2 партії;

 

   3)            у третьому турі Єременко грав з інженером; у третьому турі зіграно 1 партію; тим часом токар обговорю­вав з учителем хід іри у другому турі;

 

   4)            після закінчення турніра місця розподілені так: Борисенку віддали І місце, Григоренко та інженер розді­лили II і III місця, Демиденко посів IV місце, а Зозуля та слюсар розділили V і VI місця.

 

Яка у кого професія?